Francuski dla dzieci

"Najważniejszym okresem w życiu nie są lata studiowania na wyższej uczelni, ale te najwcześniejsze, czyli okres od narodzenia do sześciu lat. Jest to czas, kiedy formuje się inteligencja człowieka i nie tylko ona, ale całość jego zdolności psychicznych."

Maria Montessori

Dlaczego francuski dla dzieci?

W języku francuskim mówi się w ponad 50 krajach. Szacuje się, że w 2050 roku będzie prawie 300 milionów użytkowników tego języka na wszystkich 6 kontynentach. Język francuski wpisany jest w zaranie Unii Europejskiej. Jest ogromnym wyzwaniem, ale także szansą na przyszłość dla naszych dzieci.

Chcemy popularyzować i ułatwiać kontakt z tym trudnym językiem za pomocą zajęć i wydarzeń kulturowych, które będą połączone z bierną nauką języka francuskiego za pomocą metody Montessori.

Zajęcia, warsztaty i wydarzenia będą nastawione na promocję kultury krajów francuskojęzycznych m.in.: Francja, Belgia, Madagaskar, Maroko, Benin, Nowa Kaledonia i Kanada. Promocja kultury krajów francuskojęzycznych zachęca bezpośrednio do podjęcia nauki języka francuskiego lub jej kontynuacji. Zaś pośrednio język francuski to doskonałe narzędzie do rozwoju osobistego, który może pomóc przy nawiązywaniu nowych kontaktów międzynarodowych, nabyć umiejętności rozwijające funkcje kognitywne u dzieci, pomóc rozwinąć wyobraźnię, myślenie analityczne oraz pomaga w rozwoju świadomości językowej.

Styczność z różnymi kulturami i krajami pomoże rozwijać świadomość tożsamościową dzieci, jako dumnych Polaków i Europejczyków.

Anne-Sophie Basta - kim jestem?

To ja - Francuska w Polsce - Anne-Sophie Basta. Pomagam moim uczniom w nauce języka francuskiego od już 15 lat. Od 6 lat specjalizuję się w nauczaniu języka obcego u dzieci. Tworzę nowoczesną metodę nauczania, która opiera się m.in. na metodzie Montessori, Seguin, Borel-Maisonny, Dehaene, Kuhl i wielu innych naukowców tamtego i tego wieku, którzy mnie ciągle inspirują do rozwoju mojej pracy.

Przeczytaj więcej o Anne-Sophie Basta

Moja metoda nauczania

Dziecko szybciej się rozwija językowo mając kontakt z żywym językiem. Moja misja to przekazanie dzieciom języka, swoistego rodzaju kodu, który pozwoli im rozwijać swoje umiejętności i naturalne talenty. Dajmy naszym dzieciom szansę na rozwój!

Stawiam przede wszystkim na skuteczność oraz pobudzanie ciekawości dzieci, które chcą poznawać świat. Poprzez odpowiednio dobrane narzędzia (gry, zabawki, materiały dydaktyczne) oraz własne metody nauczania oparte na wieloletnim doświadczeniu zawodowym i pracy Montessori (Seguin, Borel-Maissony, Dehaene), wprowadzam dzieci w świat języka przyszłości, którym jest francuski. Tworzę środowisko sprzyjające nauce.
 
Razem z dziećmi poznajemy język i:

• uczymy się czytać i pisać
• uczymy się być samodzielni
• uczymy się liczyć
• uczymy się żyć w grupie i rozwiązać konflikty

Używam sprzętu Montessori - co to jest?

M. Montessori opracowała własne narzędzia do nauki dla dzieci. Wykorzystała również inny sprzęt stworzony przez np. Seguin, tak aby je wplatać w swoją własną metodę.

Więcej o metodzie Montessori

Komfort nauki, swoboda, samodzielność, zaufanie do nauczyciela to wszystko możliwe dzięki atrakcyjnej i dostosowanej do potrzeb dziecka sali. Pomieszczenie jest wyposażone w duchu Montessori ale nie tylko. Każdy kąt jest przemyślany do maksymalnego zwiększenia interakcji pomiędzy dzieckiem a dorosłym, tak aby ułatwiać przekaz informacji: kącik artystyczny, kącik ciszy do czytania, kącik matematyczny oraz kącik poznania świata.

Maksymalnie 30 min zajęć dla najmłodszych 4-6 lat - zwiększenie uwagi, skupienie, koncentracja to klucz do sukcesu.Dziecko zacznie mówić po francusku jeżeli dla niego będzie to przyjemność. Zajęcia powyżej 30 min męczą dzieci. Dziecko nauczy się lepiej mając zajęcia częściej ale krócej. Systematyczność wygrywa zawsze.  Metoda Montessori - jak ją stosuję w nauczaniu języka francuskiegoTo metoda, którą używam do rozwijania mojej metody nauczania języków obcych u dzieci. Niewątpliwie założenia teorii i metody wpływają na mój sposób nauczania i przyczyniają się do sukcesów w nauce moich podopiecznych zarówno dzieci jak i dorosłych. Należy brać pod uwagę, że to stanowi tylko punkt wyjścia moich własnych metod nauczania. Jest to dla mnie ważne, aby to podkreślić.

W sali dzieci mają do dyspozycji liczny i bogaty sprzęt rozwijany i opracowany przez M. Montessori, ale również puzzle, Kapplas, gry konstrukcyjne, gry planszowe i wiele innych. Oficjalnie, pedagogika Montessori pozwala używać tyko sprzęt Montessori co wyklucza użycie innych środków.

Sama M. Montessori w swoich książkach napisała, że przekazuje swoją wiedzę, a my jako pedagodzy, nauczyciele, mamy rozwijać jej odkrycia i pracę tak, aby być jeszcze lepszymi pedagogami odkrywającymi świata z dziećmi. Moja rola podczas zajęć jest bardzo aktywna. Nie uczę "senso stricto" języka, daję dzieciom możliwość doświadczanie języka obcego. Uczymy się czytać, liczyć, skupiamy się na budowaniu relacjach międzyludzkich, rozwiązanie konfliktów dzięki nauczaniu samodzielności. Daję dużo życia, spontaniczności i śmiechu podczas zajęć.

Czego nie ma na moich zajęciach?

Najważniejsze w procesie nauczania  jest żywy kontakt pomiędzy dorosłym a dzieckiem. Dlatego u mnie nie znajdziecie aplikacji, tabletów i innych sprzętów multimedialnych. Zbyt wczesny kontakt z ekranami zaburza rozwój dziecka oraz wpływa negatywnie na jego koncentrację.

Francuski dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat

W tym właśnie wieku, dzieci po raz pierwszy mają styczność z językami obcymi i pojawia się u nich fascynacja i zainteresowanie nauką języków, co  będzie determinujące na ich dalszy rozwój.

Podczas każdego warsztatu dzieci będą miały okazję poznać kraje które są oficjalnymi członkami organizacji frankofonii. W skład tej grupy będą wchodziły Francja i Belgia – kraje założycielskie Unii Europejskiej. Za pośrednictwem zajęć plastycznych, kulinarnych, muzycznych oraz poprzez zabawę dzieci będą mogły poznać kulturę francuską w zupełnie nowej odsłonie. 

Zajęcia będą prowadzone przez Prezes Fundacji Oui Silesie! - Anne-Sophie Basta w języku francuskim i polskim oraz przez doświadczonych nauczycieli języka francuskiego. Warsztaty są przygotowane w duchu pedagogiki Montessori - jedno z najbardziej skutecznych metod dla dzieci do przyswojenia języka obcego w wieku 0-12 lat.

Zajęcia są wyjątkowym narzędziem przekazywania wiedzy o świecie ale również doskonałym uzupełnieniem zwykłych zajęć z języka francuskiego. Nie ma podobnych warsztatów na terenie Śląska czy Polski.

Na wybrane warsztaty, zaprosimy specjalnych gości, będących żywymi przedstawicielami kultur zagranicznych,  którzy mają związek z danym krajem lub typową działalnością kraju francuskojęzycznego. Wśród specjalnych gości już ogłosili swoją chęć współpracy m.in: Konsul Generalny Francji w Krakowie Frederic de Touchet, Honorowy Konsul Francji w Katowicach Pani Krasuska-Terillon. Wyjątkowymi gośćmi reprezentującymi Afrykę francuskojęzyczną będą Konsul Generalny Beninu Pani Paterek oraz Pani Mariam jako rodowita kobieta Gwinei.

Podział na grupy

Od września 2019 roku powstaną grupy dla dzieci w przedziałach:

• 4-6 lat

• 7-9 lat

• 10-12 lat

Szczegóły i terminy zajęć - do uzgodnienia.
Zapraszam do zapisów: +48 508 373 995

Francuski dla dzieci