Français
Français

Węglem pisana współpraca regionów

10.08.2018

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Wicemarszałka Województwa Śląskiego dr Michała Gramatyki opublikowanym w pierwszym numerze naszej gazety Oui Silésie!


Co łączy północną Francję z województwem śląskim? Pokopalniany krajobraz, górniczy emeryci, gołębiarze, hałdy, słowem wspólne korzenie. Region Nord Pas de Calais był w przeszłości głównym miejscem wydobycia węgla we Francji. Można tam spotkać wiele osób noszących polskie nazwiska. To potomkowie Polaków, którzy docierali do tego regionu za pracą w kopalniach. Mieszkańcy regionu, zwani Ch’ti, są postrzegani we Francji podobnie jak Ślązacy w Polsce. Te i wiele innych łączników tworzą solidny fundament do współpracy w obszarach zarówno społecznych, kulturowych, jak i gospodarczych. 

W 1999 r. na mocy porozumienia Śląsk i region Północnej Francji zostały regionami partnerskimi. Porozumienie wygasło w roku 2016 r. W tym samym roku w wyniku reformy administracji we Francji z połączenia regionu Nord-Pas de Calais i Pikardii powstał region Hauts-de-France. Od razu zostały podjęte rozmowy na temat perspektyw współpracy dwustronnej i nowego Porozumienia. To niezwykle istotne również w kontekście współpracy w ramach Regionalnego Trójkąta Weimarskiego, gdyż w roku 2017 wygasło porozumienie trójstronne, porządkujące współpracę o długoletniej tradycji z partnerem francuskim i niemieckim. Cieszy mnie to, że pomimo zmian administracyjnych strona francuska jest otwarta na kontynuację dotychczasowej współpracy. Mam nadzieję, że uda się ją przypieczętować do końca roku. 

W sferze biznesu Francja odgrywa znaczącą rolę w województwie śląskim. Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej obserwujemy widoczny wzrost zainteresowania francuskich inwestorów naszym rynkiem. W Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej działa aż 14 dużych francuskich graczy, takich jak Capgemini, Opel Manufacturing Poland, czy Decathlon. Dodatkowe 6 firm zrzesza Francusko-Polska Izba Gospodarcza. Dominują wśród nich zakłady produkcyjne, głównie w branży motoryzacyjnej. 

Liczę na to, że nowe porozumienie pozwoli wzmocnić mosty łączące obydwa regiony, by móc wspólnie rozwijać ich poprzemysłowe obszary.

dr Michał Gramatyka
Wicemarszałek Województwa Śląskiego